Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

  • Posted on: 7 April 2013
  • By: gofer

Jakie są Wasze typy?

Ocena pytania: 
No votes yet

Komentarze

Uroków Kazimierza Dolnego nikomu raczej zachwalać nie trzeba. To jedno z najpiękniejszych polskich miast, malowniczo położone nad Wisłą w rejonie Małopolskiego Przełomu Wisły. Ci, którzy zwiedzają Kazimierz Dolny mają wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Liczne atrakcje sprawiają, że turystyka w tym mieście rozwija się pomyślnie.

Początki tej pięknej osady sięgają XI wieku. Pod koniec XII wieku stała się ona własnością norbertanek ze Zwierzyńca pod Krakowem, a otrzymały ją od Kazimierza Sprawiedliwego. Na jego cześć nazwały swą nową siedzibę właśnie Kazimierzem. W dziejach miasta ważną rolę odegrał również inny Kazimierz, mianowicie Kazimierz Wielki. To właśnie jemu przypisuje się budowę zamku obronnego oraz założenie miasta.

Aż do połowy XVII wieku miasto nad Wisłą rozwijało się pomyślnie. Wojny szwedzkie i związane z nimi zniszczenia zapoczątkowały jednak jego upadek. Pewne ożywienie gospodarcze nastąpiło w czasach Jana III Sobieskiego, który zezwolił osiedlać się tu kupcom ormiańskim oraz greckim, był to jednak tylko krótki epizod. I może tak lepiej, gdyż dzięki temu Kazimierz zachował swój dawny klimat i niezwykły charakter. Jego walory turystyczne zostały zauważone dość szybko, bo już w końcu XIX stulecia Kazimierz Dolny był znaną miejscowością wypoczynkową. Dzisiaj turystyka ma tu podstawowe znaczenie. Liczne wille i pensjonaty, piękne wąwozy lessowe, bliskość Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i mnóstwo atrakcji w samym centrum tego miasta to największe atuty Kazimierza Dolnego.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

Wiele uroku ma rynek oraz otaczające go kamienice.

Jednym z najstarszych obiektów w mieście jest kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Pierwotnie gotycki, dziś urzeka swym renesansowym charakterem. W jego wnętrzu dominuje wyposażenie barokowe, zaś największą atrakcją są tu organy z 1620 roku – jedne z najstarszych w Polsce.

Drugą atrakcją Kazimierza Dolnego są ruiny zamku, malowniczo rozłożone na pobliskim wzgórzu. Zachowały się tu ślady dawnego zamku górnego i dolnego. Najstarszym zachowanym elementem jest baszta, która pochodzi jeszcze z czasów Władysława Łokietka.

Ocena komentarza: 
No votes yet

Zamek w Kazimierzu Dolnym to zabytek naprawdę wart zwiedzenia. Niestety, tylko ruiny pozostały na wysokim wzgórzu, można tu jednak poczuć klimat dawnego miejsca.

W Kazimierzu Dolnym sa też warte odwiedzenia kościoły. Do najciekawszych należy z pewnością XII-wieczny Kościół Farny, jednocześnie jedna z najstarszych budowli w mieście. Ze względu na ciekawą architekturę, warto go zobaczyć.

Interesująca jest także Dzwonnica, z tego co się dowiedziałam, odbudowana w XVIII wieku. Mieści ona dziś Muzeum Sztuki Złotniczej z bogatymi zbiorami m.in. sreber stołowych, kolekcją biżuterii.

To tylko niektóre z zabytków tego cudownego miasta, warto się do niego wybrać choć dla tych miejsc. Serdecznie polecam filmiki, które znalazłam, aby podkreślić malowniczość i piękno :)

Youtube: 
Ocena komentarza: 
No votes yet

Kazimierz Dolny piękną miejscowością...zapraszam do zobaczenia filmików :)

Youtube: 
Ocena komentarza: 
No votes yet

Warto zobaczyć XII-wieczny Kościół Farny, który to jest jednym z najstarszych budynków w Kazimierzu.

Ocena komentarza: 
No votes yet